שתלים רבותיי שתלים – מדריך חובה

תאונות בלתי נמנעות, הזנחה של חלל הפה ואפילו טיפולי שיניים ייעודיים – השיניים שלנו חשופות לפגיעות שנראות כביכול בלתי הפיכות. נוכח פגיעות אלה, הומצא בענף רפואת השיניים תחום השתלים – היכולת להשתיל שן מלאכותית במקום הפגוע, ובכך להשיב לחניכיים את התפקוד והמראה הנדרש. הנה כל מה שצריך לדעת על שתלים.

 

מהו שתל?

איבוד שן, כתוצאה מנזק כלשהו בחלל הפה או אפילו כתוצאה מעקירה, מצריך השתלה של שן מלאכותית. השתלה זו קרויה השתלה דנטלית. השתל מורכב משני חלקים עיקריים. הראשון הוא בורג מתכתי, שאמור להיכנס אל החניכיים ולדמות את שורש השן, בעוד שהחלק השני הוא כתר עשוי חרסינה, שמטרתו לדמות את השן עצמה, מדויק ככל הניתן.

במדינת ישראל כל רופא שיניים יכול לבצע את ההליך הכירורגי של השתלה. עם זאת, הרופאים בעלי הניסיון הרב ביותר הם מומחים בהשתלות שיניים שהינם רופאי שיניים מומחים בעלי ההתמחויות רלוונטיות.

 

השתלת הבורג

החלק הראשון בהשתלה הוא קביעת בורג דמוי שורש השן אל המקום הרצוי בחניכיים. הליך קביעת הבורג נשמע מורכב, אך למעשה מדובר בהליך די פשוט. בעזרת לייזר, רופא השיניים מודד את גודל החור שיש לבצע בחניכיים ובעצם הלסת. ההליך מתבצע בהרדמה מקומית, אם כי ניתן לבצע אותו גם בהרדמה מלאה, למקרים בהם המטופל סובל מחשש עז.

לאחר קיבוע הבורג, הרופא המטפל יסגור את הפתח שנוצר בחניכיים בעזרת תפירה מקומית. לאחר ההברגה, המטופל ישלח לתקופת התאוששות והחלמה, במהלכה גם יעקוב הרופא על מצבו של השתל וכיצד הוא משתלב בחלל הפה.

 

חיבור כתר החרסינה

כתר החרסינה הוא למעשה החלק החזותי של השתל, השן החדשה עצמה שנוכל לראות במראה. לאחר ההחלמה מהשלב הראשון של השתל, יהיה ניתן להוסיף לו כיפת מתכת שאליה הכתר אמור להתחבר. אחרי שהשתל יהיה מקובע באופן מלא, יחבר הרופא את כתר החרסינה ויסיים את מלאכת ההשתלה כולה.

 

היבטים נוספים

יש לזכור כי השתלה היא הליך רפואי, כך שגם לה יש אחוזי הצלחה וסיכונים מסוימים. אחוז ההצלחה של ההשתלות הדנטליות נחשב לגבוה, ועומד על 95%. ישנם גורמים מסוימים שיכולים להפחית את אחוז ההצלחה, כאשר בין היתר מדובר על מחלת הסכרת, עישון, צריכת אלכוהול והימצאות דלקות חניכיים חמורות בפיו של המטופל.

כמו כן, חשוב לציין כי לאחר ההשתלה יש לחזור באופן מבוקר לשגרה המוכרת. תופעות לוואי מוכרות שצצות לאחר ההשתלה הן כאבים מקומיים, דימומים ונפיחות בימים הראשונים לאחר ההשתלה.

 

הליך חשוב ובטוח

השתלה דנטלית היא הליך בעל משמעות אסתטית, אך לא רק. להשתלה יש היבטים רפואיים ותפקודיים על חלל הפה. הסיכוי של ההשתלות להיכשל הוא נמוך. בנוסף לכך, רופאי השיניים ידעו לזהות את המטופלים בעלי סיכוי גבוה לטיפול כושל, להתריע מראש ולספק פתרונות.

מומחים בהשתלות שיניים

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
קנאביס רפואי אלו הרכיבים הפעילים בצמח
בריאות
קנאביס רפואי: אלו הרכיבים הפעילים בצמח

עבור מטופלים רבים וגם צרכני פנאי, קנאביס פופולרי במיוחד בהקלת על סימפטומים שונים ועבור שיפור אורח החיים. בשנים האחרונות השיח והמודעות סביב יתרונותיו הטיפוליים הפוטנציאליים של הקנאביס עלה מדרגה, וכעת

ספה אדומה
לבית ולגינה
ניקוי ספות במכבים רעות

ירושלים והאזורים הסמוכים לה – מציעים בתי עסק מקצועיים אינספור, שישמחו להעניק שירותים שונים ולייצר לקוחות מרוצים. בין השירותים הרבים, ניתן למצוא גם שירותי ניקוי ספות מעולים, שיאפשרו לכם –