מהי חלוקת תאים בלתי מבוקרת ואיך זה קשור לגליובלסטומה

היחידה הבסיסית והקטנה ביותר המרכיבה את הגוף החי הוא התא. התאים נמצאים תחת מנגנון בקרה מורכב של הגוף הקובע את מחזור החיים של התאים. חלוקת תאים בלתי מבוקרת מעורבת בכלל הגידולים הממאירים לרבות בגידולי גליובלסטומה. מדובר בסרטן אלים במיוחד המתפשט במהירות במוח בגלל קצב ההתחלקות המהיר של התאים המסרטנים והיכולת של גידולים מסוג זה ליצור לעצמם כלי דם מזינים בסביבתם.

 

מנגנון שהשתבש

הגורם הבסיסי ביותר שמשותף לכלל הסוגים השונים של מחלות הסרטן הוא הנטייה של התאים הסרטניים להתחלק שוב ושוב. בתאים תקינים יש מנגנונים שמצליחים למנוע חלוקה בלתי מבוקרת, אך מוטציות שונות עלולות לפגוע במנגנוני הבקרה הללו ולהביא ליצירה של תאים סרטניים. תא כזה יתחלק שוב ושוב, תוך יצירת מוטציות נוספות והתפשטות גידול סרטני.

 

קצה התפשטות מהיר

ניתוח להסרת המסה הגידולית של גליובלסטומה הינו הליך שלרוב אינו מצליח במלואו. הדבר נובע בגלל צורתם של הגידולים הללו ומיקומם במוח. כאשר הם מתפשטים לאזורים תפקודיים חשובים, לא תמיד ניתן לנתח בהם. במקרים רבים לאחר ניתוח משלימים את הטיפול עם טיפולי הקרנות וכימותרפיה. טיפולים אלו אינם מבחינים בין התאים הבריאים לתאים הסרטניים.

 

פגיעה גם בתאים הבריאים

שני סוגי הטיפולים פוגעים במהלך תהליך החלוקה של התאים ומאחר שתאים סרטניים מתחלקים במהירות רבה יותר הם הנפגעים העיקריים מהטיפול. הפגיעה בתאים הבריאים בטיפולים אלו גורמת לתופעות לוואי לא פשוטות למטופלים. הקרנות וכימותרפיה פוגעות בתאים בריאים שנוטים להתחלק בקצב מהיר כמו תאי השיער, מערכת העיכול, הדם ועוד.

 

התפתחות הגידול

חלוקת התאים הבלתי מבוקרת בהתפתחות גליובלסטומה היא רק השלב הראשון בהתפתחות הגידול. ככל שצבר התאים הממאירים גדל, כך הוא זקוק לכמות גדולה יותר של חומרי מזון וחמצן. על מנת לאפשר את הגעתם של החומרים הללו, תאי הסרטן מפרישים חומרים המביאים ליצירת כלי דם חדשים שנכנסים אל הגידול ומספקים להם את כל האנרגיה שהם צריכים.

 

שיבוש חלוקת התאים

תופעות הלוואי השונות לכימותרפיה והקרנות הן תוצאה של מנגנון הפעולה הלא-סלקטיבי של טיפולים אלו, שפוגעים בקבוצות שונות של תאים בגוף. דור חדש של טיפולים כמו טיפול בשדות חשמליים מנסה להתגבר על בעיה זו על ידי התקפה ישירה על מנגנון החלוקה של התאים הסרטניים בלבד. שיבוש השדה החשמלי פוגע רק ביכולת ההתחלקות של התאים הסרטניים.

 

סיכום חלוקת תאים

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו בנושא של חלוקת תאים בלתי מבוקרת בגידולי גליובלסטומה. כפי שציינו, חלוקת התאים המהירה והיכולת ליצור הזנה מכלי דם במוח גורמת לגידול זה להיות אלים, מהיר וקשה לטיפול. טיפולי הקרנה וכימותרפיה פוגעים בתהליך החלוקה, הן של התאים הסרטניים והן של הבריאים. טיפול בשדות חשמליים פוגע בחלוקת התאים הסרטניים בלבד.

קצב לב

 

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
ציפור
לבית ולגינה
האם סוככים מצריכים רישוי ודיווח לעירייה?

התחלתם לחשוב על כך שאתם רוצים להתקין סוכך בגינה או במרפסת הפרטית שלכם? אם כך, מעבר לעובדה שאתם צריכים לבחור את הסוכך המתאים ביותר, בוודאי תרצו גם לעשות זאת בצורה

שעוני יוקרה
כללי
האם שעון יוקרה נחשב לא צנוע?

עולם שעוני היוקרה, הוא עולם מרתק, מלא בעיצובים מורכבים, טכנולוגיה חדשנית ותגי מחיר יקרים. עם זאת, קיים ויכוח הולך וגובר בקרב חובבי שעונים וצופים מזדמנים כאחד בשאלה האם שעוני יוקרה

לייף סטייל
רולר מחטים

אם יש משהו שמשותף כמעט לכל אישה שעברה את גיל שלושים, זו העובדה שכאשר היא מביטה במראה היא לא יכולה שלא לשים לב לשינוי הזמן. אומנם זה נכון שכולנו מבינות

לבצע התערבות למכורים
בריאות
הגיע הזמן להתערב: כך עורכים התערבות למכורים

כאשר אדם אהוב נאבק בהתמכרות, זה יכול להיות מצב קורע לב ומאתגר. עדים להתנהגותם ההרסנית העצמית והמחיר שהיא גובה מבריאותם הפיזית והנפשית היא לרוב מכריעה. במקרים כאלה, התערבות יכולה להיות